APA – sursa vietii; sarbatorile apei, experimente, jurnal meteo, apa ca prieten sau dusman

In aceasta pagina vom publica documente si informatii care privesc elementul APA din punct de vedere stiintific. De asemenea vor fi prezentate activitatile desfasurate cu ocazia unor zile speciale nationale sau internationale dedicate apei si mediului acvatic.

Sunt binevenite materialele sub forma de prezentari powerpoint sau filme documentare.

x x x

Ziua Dunarii29 iunie – este un eveniment anual international sarbatorit in 14 tari care au legatura cu fluviul Dunarea. Se organizeaza festivaluri pe malul Dunarii, intalniri publice, distractii, evenimente educationale prin care este sarbatorita Dunarea si ecosistemul ei.
Ziua Dunarii a fost o buna ocazie pentru ca echipa Comenius sa organizeze evenimentul final; elevi, profesori, parinti, rude, toti am participat la activitatile dedicate Dunarii si Apei, in general: prezentarile powerpoint, expozitiile de vechi fotografii, carti postale, harti, filmul documentar stiintific, premiile si jocurile interactive, vizitarea acvariului au foat cateva din preferintele publicului. Gazda evenimentului a fost Complexul Muzeal de Stiintele Naturii din Galati.


x x x

Realizarea unui dispozitiv pentru purificarea apei

Doamna prof. Viorica Cortojan a lucrat impreuna cu elevii claselor 7B si 7C in cadrul orelor de chimie un dispozitiv ce poate fi folosit la purificarea apei. Iata cateva aspecte ale acestei activitati in cuvinte si imagini:

Materiale necesare :
•    PET.
•    Hârtie de filtru ( pânza )
•    Cărbuni
•    Nisip, pietriş
Modul de lucru :
Tăiati un PET în două şi alegeti partea care are dopul. Puneti filtrul sau o bucata de prosop de hârtie pe fundul vasului rezultat; apoi un strat de carbuni de mangal, un strat de nisip şi unul de pietriş. Straturile pot avea 2-3 cm. Puneti într-un alt vas apă si pamânt de la flori. Va rezulta o apă foarte murdară. Apa aceasta murdară este pusă în sticla cu straturile anterior pregătite. Ceea ce rezultă se colectează în alt vas. Prima apa care rezultă nu este foarte curată deoarece prin filtru trec impurităţile foarte fine provenite de la cărbuni. Aceasta se aruncă si se continuă procesul de filtrare obţinânduse o apa curată. Cărbunii au rolul de a reţine multe substanţe toxice.
Sistemul de filtrare construit seamănă cu cel de obtinere a apei din oraş. Instalaţia de tratare a apei în oraş mai are si un sistem care omoară bacteriile (de obicei se face clorinarea).

PURIFICAREA APEI

x x x

In luna aprilie 2013 un grup de trei clase (5B, 8A si 8B) insotite de dirigintii lor: Georgiana Munteanu, Viorica Calugaru, Silvia Matei si prof. Maria Moraru au vizitat Laboratorul pentru determinarea calitatii apei din cadrul Administratiei Nationale Apele Romane. Elevii au primit informatii detaliate despre aparatele moderne cu care este dotat laboratorul, au asistat la experimente, au observat micro-organismele si impuritatile din esantioanele de apa, au primit raspunsuri la intrebarile lor, au aflat despre tehnicile de monitorizare a calitatii apelor de suprafata si modalitatile de depistare a eventualilor poluatori, au inteles cat de periculoase pot fi anumite categorii de poluanti si cat de grave efectele acestora asupra sanatatii oamenilor si a mediului.


x x x

Printre ultimile activitati ale proiectului Wiki Water World sunt cateva referitoare la influenta pe care a avut-o apa in dezvoltarea localitatii noastre, aspectele negative, distructive provocate de apa in regiunea noastra si realizarea unui “cod al bunelor maniere”  fata de apa. Saptamana 1-5 aprilie 2013 in care am putut desfasura activitati extra-curriculare ne-a oferit prilejul si timpul disponibil pentru a realiza activitatile mentionate. Clasele implicate au fost 5B si 6A iar coordonatorii activitatilor, d-nele profesoare Maria Moraru, Silvia Tobias si Georgiana Munteanu.

x x x 

In luna noiembrie 2012 s-au desfasurat activitati de analiza a proprietatilor apei cu cateva clase din scoala sub coordonarea d-nei prof. Viorica Cortojan ale carei comentarii le puteti citi mai jos:

Teme  1 Determinarea cantitatii de precipitatii
2 Determinarea calitatii diferitelor probe de apa
Initial au fost montate in gradina scolii vase  pentru acumularea apei din precipitatii. Dupa precipitatii, elevii au adus in laborator si cu ajutorul unui cilindru gradat s-a masurat volumul de apa de ploaie. Au primit indrumari pentru a calcula cantitatea de apa / m2 .
Pentru realizarea temei 2 s-au folosit 4 probe de apa:
1- apa impurificata cu resturi de substante acide
2- apa de ploaie
3- apa de la robinet (potabila)
4- apa impurificata cu resturi de sapun
Elevii au determinat : pH-ul, cantitatea de oxigen dizolvat, prezenta ionilor sulfat, prezenta ionilor de clorura
Observatii :
Apa de ploaie si cea de la robinet au pH-ul aproximativ 7 (normal 0), apa din proba 1 indica prezenta mediului acid iar cea cu urme de sapun prezenta mediului basic
Cantitatea de oxigen dizolvat este foarte mica in toate probele, deoarece nici o proba nu a fost din apa unui lac sau rau.
Apa de ploaie nu contine ioni de clor sau sulfat, celelate probe indica prezenta in cantitati mici a ionilor sulfat si clorura.
Ionul clorura este prezent datorita clorinarii apei .
In urma administrarii unui test de evaluare a activitatii, elevii s-au declarat captivati de activitate, au capatat cunostinte noi, si doresc continuarea acestei activitati prin determinarea calitatii apelor care se gasesc in jurul orasului Galati.

x x x

Pe parcursul lunii octombrie 2012 elevii implicati in activitatea “weather diary”- “jurnal meteo” au facut masuratori pentru cantitatea de precipitatii (aproape inexistente, din pacate); fotografiile de mai jos sunt facute in primele zile ale lui noiembrie cand, in sfarsit, am avut parte de cativa stropi de ploaie. Elevii au notat zilnic temperatura exterioara (destul de ridicata pentru acest timp al anului) cu ajutorul termometrului fixat in gradina scolii; datele obtinute sunt publicate in WIKI (site-ul proiectului care reflecta activitatile si rezultatele proiectului)

x x x

Septembrie 2012 – Dupa revenirea de la reuniunea de proiect din Londra, Marea Britanie, am inceput pregatirile pentru activitatile urmatoare ale proiectului. Printre acestea este intocmirea jurnalului meteo. Doamna profesoara Viorica Cortojan a format cateva grupuri de elevi care sa verifice zilnic termometrul asezat in gradina scolii si cantitatea de precipitatii cu ajutorul unor recipiente gradate.

                     

x x x

Ziua Mondiala a Zonelor Umede (2 februarie 2012) a fost sarbatorita in scoala noastra printr-o activitate organizata de membrii echipei Comenius, prof. Calugaru Viorica si inv. Cosug Maricica.
Reprezentanti ai elevilor din majoritatea claselor, comitetul eco al scolii au urmarit o prezentare a principalelor zone umede din tara si din judetul Galati realizata de consilier ARPM, d-na Emilia Varlan. Elevii si-au prezentat propriile creatii literare si plastice privind aspecte specifice acestor zone, flora si fauna dar si metode de protejare a mediului. Desenele si mesajele eco au fost aranjate pentru a alcatui o expozitie ca produs final al activitatii de astazi. Felicitari tuturor participantilor.

x x x

Analiza probelor de apa primite de la partenerii de proiect

Ziua Mondiala a Zonelor Umede (2 februarie 2012) a prilejuit organizarea si desfasurarea unei activitati de analiza a catorva proprietati a apei continute de cele sase sticlute cu apa luata din bazinele apropiate scolilor partenere in proiectul Wiki Water World.
Folosind seturile de monitorizare a apei s-au stabilit cantitatea de oxigen dizolvat in apa, pH-ul care exprimă cantitativ aciditatea sau bazicitatea, claritatea, mirosul, temperatura.
Activitatea s-a desfasurat cu elevii clasei 7A coordonati de doamnele profesoare Viorica Calugaru si Georgiana Munteanu.

x x x

Un film documentar despre proprietatile mai putin cunoscute ale apei

apa – prezentare powerpoint

Resurse de apa pe terra – prezentare powerpoint

Ziua Mondiala a Zonelor Umede la Scoala 2 Galati – prezentare powerpoint

x x x

La reuniunea de proiect la scoala din Yalova, Turcia din februarie 2012, doamna profesoara Calugaru Viorica a avut ocazia sa prezinte cateva experimente asupra unor probe de apa aduse din Romania: apa de robinet si apa obtinuta din topirea zapezii. Analizele au fost facute cu ajutorul substantelor existente in seturile primite de scoala noastra de la World Water Monitoring Program. Copiii clasei au fost atenti, interesati si au ajutat la desfasurarea experimentelor.

   

x x x

22 martie – ZIUA MONDIALA A APEI  – WORLD WATER DAY

Pe 22 martie elevii Scolii nr 2 Galati s-au deplasat la Gradinita nr 2 “Sfantul Stelian” din aceeasi localitate si au prezentat celor mici informatii despre apa dar mai ales despre modalitatile in care putem economisi aceasta resursa naturala atat de necesara vietii. Eleviii claselor aVII aA si a VIII aA s-au pregatit cu materiale bine documentate despre apa si rolul acesteia in viata noastra si mai ales despre cum putem sa gospodarim aceasta resursa pentru ca si generatiile viitoare sa se bucure de ea. La finalul activitatii elevii scolii noastre au oferit carti si auxiliare didactice copiilor ce la toamna vor intra in clasa I. Activitatea a fost monitorizata de consilierii ARPM Galati, d-na  Emilia Varlan si Ioana  Andrei.care au folosit acest prilej pentru a prezenta un material pe tema “APA SI SIGURANTA ALIMENTARA”.
Sarbatoarea APEI continua …
In data de 23 martie 2012, elevii scolii noastre au participat la o actiune ce a marcat ZIUA MONDIALA  A APEI, prilej de a organiza o dezbatere pe tema APA SI SIGURANTA ALIMENTARA.
La dezbatere au participat elevi ai claselor III-VIII si d-na Emilia Varlan consilier la ARPM GALATI. Activitatea a constituit un bun prilej de a atrage atentia asupra faptului  ca fiecare dintre noi trebuie sa sustina cauza managementului sustenabil al resurselor de apa.
D-na Ioana Andrei a prezentat copiilor un material ce se doreste a fi un semnal cu privire la cantitatile de apa din ce in ce mai mari folosite la producerea alimentelor, material ce   s-a alaturat celor realizate de elevi si prezentate in cadrul activitatii.
La finalul dezbaterii copiii au inteles ca economisirea apei este o necesitate atat pentru prezent cat si pentru viitor si ca depinde de vointa noastra a tuturor.
Coordonator Eco- Scoala prof. V Calugaru

x x x

Apa cea de toate zilele
Vineri, 11 noiembrie 2011, într-un ambient plăcut, elevii claselor a IV-a A si a IV-a B  au derulat  în sala Multimedia activitatea extracurriculară ”Apa cea de toate zilele”.  După vizionarea mai multor materiale captivante, copiii au prezentat diferite desene, postere şi articole selectate  din  reviste, enciclopedii sau alte surse. Au realizat apoi compuneri pe aceeaşi temă, ilustrând influenţa negativă a unor activităţi întreprinse de om asupra mediului şi demonstrând importanţa păstrării unei ape curate. Altii au relatat, într-un stil original, un ipotetic drum al unei picături de apă…
La final, copiii au demonstrat cunoasterea valorii si fortei Apei, faptul că este din ce în ce mai pretioasă, printr-un activ si intens lucru pe echipe, rezolvând un ”Diamant” sau un ”Ciorchine”. Activitatea a atras copiii si i-a motivat înspre o reală si activă atitudine ecologică, ei propunând solutii viabile de economisire a apei.
Învătătoare: Nicoleta  Perju si Laura Tăbăcaru